FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Brokoli i shėndetshėm pėr kockat, falė vitaminės K

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

Brokoli i shėndetshėm pėr kockat, falė vitaminės K Empty
MesazhTitulli: Brokoli i shėndetshėm pėr kockat, falė vitaminės K   Brokoli i shėndetshėm pėr kockat, falė vitaminės K I_icon_minitimeFri 15 Aug - 9:42

• Brokoli, aleat tė shėndetit. Jo vetėm pėrfaqėsojnė njė nga ushqimet me veti antitumorale, por tashmė shfaqen dhe si “miq” tė kockave.

Kjo falė sasisė sė madhe tė vitaminės K qė pėrmbajnė. “Kjo perime ashtu si dhe spinaqi, drithėrat dhe vaji bimorė, shtojnė densitetin kockor dhe ndikojnė nė mbrojtjen nga ulja e densitetit kockor te gratė qė sapo kanė hyrė nė periudhėn e menopauzės”, tregojnė dy studime tė dy skocezė, tė publikuar nė tė pėrditshmen “Daily Mail”.
Studimi i parė ėshtė kryer nga ekip shkencėtarėsh tė universitetit tė “Aberdeen” te gra tė moshave nga 49 deri 54 vjeēe, ka treguar njė lidhje direkte mes dozave tė lartė tė vitaminės K dhe densitetit mė tė lartė kockor. “Kolegėt” e Universitetit tė Dundee kanė treguar se, vitaminat K dhe D, sė bashku me kalciumin, ndikojnė nė shtimin e densitetit kockor. Ata kanė shtuar se, “efektet mund tė arrihen thjesht duke zgjedhur dietėn e duhur, pa ju drejtuar integratorėve ushqimorė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
Brokoli i shėndetshėm pėr kockat, falė vitaminės K
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shėndetsi :: shendetsi-
Kėrce tek: