FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 psikologji :personalitete te ndryshme3

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.dock
team
team
Mr.dock

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 89
lokacioni : peja
hobi ose puna juaj : xxx
Registration date : 15/06/2008

psikologji :personalitete te ndryshme3 Empty
MesazhTitulli: psikologji :personalitete te ndryshme3   psikologji :personalitete te ndryshme3 I_icon_minitimeWed 27 Aug - 22:23

Gordon W. Allport (1897-1967), psikolog amerikan, i lindur nė Montezuma (Indiana, SHBA). Njė nga psikologėt e parė tė studimit tė personalitetit, i cili studioi qėndrimet njerėzore, paragjykimet, dhe besimet religjioze. Teoria e tij e personalitetit, e cila hodhi poshtė psikologjinė frojdiane dhe bihejviorizmin, theksoi unitetin e individit dhe nevojėn pėr ti trajtuar problemet nė termat e kushteve tė tanishme si e kundėrta e ngjarjeve tė fėmijėrisė. Allport shkroi kėto libra “Personality” (1937), “The Individual and His Religion” (1950), dhe “The nature of Prejudice” (1954).

--------------------------------------------------------------------------------
Gustav Theodor Fechner Fechner (1801-1887) si hulumtues i natyres ishte filozof gjerman, Profesor nė Universitetin e Lepzig-ut, sė pari pėr fizikė, pastaj pėr filozofi. Themelon psikofizikėn, psikologjinė eksperimentale si dhe estetiken eksperimentale. Fechner ishte ai, i cili nė atė kohė krjojė nocionin e psikofizikės. Ai botoi librin "Elementet e Psikofizikės", nė tė cilin ai pėrshkroi metodėn eksperimentale tė matjes sė mbresave (eksperiencės shqisore).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
psikologji :personalitete te ndryshme3
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shėndetsi :: psikologji-
Kėrce tek: