FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 lenda e psikologjis

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.dock
team
team
Mr.dock

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 89
lokacioni : peja
hobi ose puna juaj : xxx
Registration date : 15/06/2008

lenda e psikologjis Empty
MesazhTitulli: lenda e psikologjis   lenda e psikologjis I_icon_minitimeWed 27 Aug - 22:24

Fjala psikologji rrjedh na greqishtja si: psiko - shpirte dhe logos -shkence (studim), pra shkenca mbi shpirtin.Psikologjinė ndryshe mund ta quajmė edhe jeta e brendshme e individit. Psikologjia si shkencė studion respektin e brendshėm tė individit.

Dukurit e psikologjise i klasifikojmė nė disa grupe si:
proceset psikike
gjendjet psikike
cilėsitė psikike
Proceset psikike ndahen nė:
Proceset intelektuale: kemi te bėjmė me atė se njohim realitetin objektiv (kujtesa,harresa).
Proceset emocionale: ku ka pėr baze ndjenjat e njerėzve .
Proceset motivuese: ka te beje me atė se e shtyn njeriun te arrije diēka qe do,pra e motivon,i jep motiv.
Gjendjet psikike - ka te beje me atė se ku personi ėshtė i dekoncentruar, i koncentruar, i lodhur etj.
Cilėsitė psikike - bėjnė pjesė: temperamenti, interesat etj.
= Pra psikologjia i studion te gjitha dukuritė psiqike te brendshme te njerėzve, personalitetin e tyre etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
lenda e psikologjis
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shėndetsi :: psikologji-
Kėrce tek: