FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 qyteti im peja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

qyteti im peja Empty
MesazhTitulli: qyteti im peja   qyteti im peja I_icon_minitimeThu 4 Sep - 16:09

Peja ėshtė ndėr qendrat mė tė rėndėsishme tė KOsovės. Ėshtė qytet i vjetėr. I lashtė. Shtrohet prej Zahaqit e deri tė Gryka e Rugovės, apo nė tė kundėrtėn.
Peja ka simbolikėn dhe metaforėn e saj. Mu pėr kėtė, karakteristikat e saja kėsaj radhe do t'i radhis. Mbaj shpresė se kėshtu do ta kuptojmė shumė mirė tėrėsinė e kėtij qyteti edhe tė Rafshit Kosovar. Tė shkojmė radhasi:
Peja ka mbi 200.000 banorė. Ka 603 kilometra katrorė sipėrfaqe edhe afro 21.000 hektarė tokė pune. Kjo qendėr komunale ka njėzet e tetė shkolla follire dhe 5 shkolla tė mesme dhe Universitetin e Biznesit.
Ka spitalin e pėrgjithshėm me tė gjitha repartet specialistike, Spitalin pėr shėrimin e sėmundjeve tė mushkėrive, Qendren ambulantidtike, Poliklinikėn e dhėmbėve.
Peja ka Hotel "Rugova", Hotel "Korza", Hotel "Karagaqi", Hotel "Dypon", ka Motelin "Dardania", Kampin veror "Karagaqi".
Kur kthehemi pakėz pas, tė mos harrojmė: Ka Karagaqin, besa edhe Tabjet e pasTabjet, Kullat edhe Kullėn e Sheremetit, Grykėn e Rugovės, Ēarshinė e Gjatė edhe Shadėrvanin, ka Kapeshnicėn, Kalanė e rrėnuar, Karagaqin e bombardimeve, Pelivan Mejdanin, ka Xhamia e Kisha.
Peja ka Ujin e zi edhe tė Drinit tė Bardhė, Ēokolicėn dhe Lumin e kthjellėt pėr mjedis, ka Lugun e Baranit edhe tė Leshanit, ka Bjeshkėt e Nemuna. Qyteti e ka tė zhvilluar ekonomin dhe tregtinė.
Peja ka shumė dyqane.
Peja ka Teatrin, shtėpinė e kulturės, kinemanė.
Peja e ka kulturėn e zhvilluar.
Peja ka traditė...
Peja ka tė gjitha udhėt qė e lidhin me botėn.
Peja ėshtė nė mes tė botės.
Nėse nuk besoni, ejani nė Pejė, provoni dhe e shtrini metrin?!!
Peja provokon. Hapni librat. Merrni lapsat. Shkruani!... e mos ju daltė ashtu ejani me mua keni punė...

nje pershkrimi modest i qytetit tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
qyteti im peja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: sondazhe .te ndryshme etj :: te ndryshme-
Kėrce tek: