FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 "Gjeniu i harruar" i Britanise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

"Gjeniu i harruar" i Britanise Empty
MesazhTitulli: "Gjeniu i harruar" i Britanise   "Gjeniu i harruar" i Britanise I_icon_minitimeSun 7 Sep - 1:19

Robert Huku,i pershkruar nga bashkohesit e tij si "Shpikesi me i madh qe ka jetuar ndonjehere" sot quhet Leonardo Da Vinci i Anglise
Huku lindi ne vitin 1635 u emerua si pergjegjesi i eksperimenteve ne shoqerine mbreterore te Londres ne vitin 1662 dhe ne vitin 1677 u be sekretari i kesaj shoqerie.Vdiq ne vitin 1703.Panvarsisht nga pozita shkencore eshtrat e tij prehen ne nje var te panjohur diku ne veri te Londres.Vitet e fundit shkencetaret dhe historianet jane jane perpjekur shume per te vene ne vend reputacionin e ketij gjeniu te harruar' sic shkruan biografi Stiven Inud.Ne vitin 2003 per te perkujtuar 300 vjetorin e vdekjes se Hukut Observatori Mbreteror Grinuic i Londres paraqiti disa nga shpikjet dhe zbulimet e tij te jashtezakonshme.Kush Robert Huku dhe pse u la ne harrese per nje kohe kaq te gjate.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
"Gjeniu i harruar" i Britanise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: zbavitje muzik msn etj :: kuriozitete-
Kėrce tek: