FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Dardha dhe Mrekullit qe Ka

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

Dardha dhe Mrekullit qe Ka Empty
MesazhTitulli: Dardha dhe Mrekullit qe Ka   Dardha dhe Mrekullit qe Ka I_icon_minitimeSun 7 Sep - 1:34

Ky frut i ėmbėl pėrbėn njė burim tė madh vitaminash dhe kripėrash minerale. Dardha nuk pėrmban substanca qė shkaktojnė alergji, prandaj rekomandohet si ushqim pėr foshnjat dhe pėr personat alergjikė.
Dardha konsiderohej nė Europė si simbol i shėndetit, fatit dhe shpresės dhe ishte mjaft e njohur qė nė periudhėn e romakėve tė lashtė, tė cilėt prodhonin prej saj njė lloj vere e cila pėrdorej si antidot kundėr kėrpudhave helmuese. Gerard, njė botanolog i shekullit tė 16-tė shkruan: «Vera e dardhės ndihmon ata persona qė nuk janė mėsuar tė pijnė, ngroh stomakun dhe lehtėson tretjen». Pėr kinezėt, dardha simbolizon jetėgjatėsinė, drejtėsinė
dhe gjykimin e drejtė. Sot ekzistojnė rreth 3000 lloje dardhash, tė cilat janė tė gjitha tė ngrėnshme. Nė konsumimin e dardhave duhet pasur kujdes qė tė jenė tė pjekura mirė, sepse nė tė kundėrt, nė vend qė ta ndihmojnė sistemin tretės, e pengojnė funksionimin e tij normal.
Pėr personat qė vuajnė nga probleme tė sistemit urinar, rekomandohet tė konsumojnė 2-3 gota lėng dardhe nė ditė.

Aftėsitė kuruese tė dardhės
1. Lėngu i dardhės ndihmon qetėsimin e fytit tė irrituar nga kolla.
2. Ėshtė mjaft e njohur pėr vetitė e saj zbutėse dhe qetėsuese, sidomos kundėr djegieve tė stomakut, dispepsisė, gastriteve, koliteve dhe problemeve tė zorrės sė trashė.
3. Dardha pėrmban njė substancė tė quajtur piktinė, e cila qetėson zorrėn e trashė nė raste dierreje apo kapsllėku.
4. Luan rol nė uljen e kolisterinės nė gjak.
5. Vetitė e saj diuretike ndihmojnė nė jashtėqitjen e shpejtė tė toksinave nga organizmi, duke rritur edhe prodhimin e acidit urik, ēka ndihmon nė personat me artrit urik.
6. Vetitė e saj pastruese ndihmojnė nė uljen e dhimbjeve tė kyēeve.
7. Dardha pėrmban elementin bor, i cili ndihmon nė mbrojtjen e organizmit nga osteoporoza.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
Dardha dhe Mrekullit qe Ka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: zbavitje muzik msn etj :: kuriozitete-
Kėrce tek: