FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 dhjet hajdutet me budallenj ne botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

dhjet hajdutet me budallenj ne botė Empty
MesazhTitulli: dhjet hajdutet me budallenj ne botė   dhjet hajdutet me budallenj ne botė I_icon_minitimeTue 7 Oct - 15:04

Nganjėherė, krimet e organizuara mė sė miri shkojnė keq. Kjo ndodh pėr arsye aksidentale ose thjesht nga budallallėku. Nė rastin konkret, bėhet fjalė pėr dėshtime tė tmerrshme dhe qesharake qė kanė rezultuar nga budallallėku i pastėr i atyre qė kanė menduar tė bėjnė njė grabitje. Ata mund tė cilėsohen pa frikė si dhjetė hajdutėt mė budallenj qė kanė ekzistuar. I tillė ėshtė rasti i David Goodall, i cili vendosi tė vidhte nė njė dyqan tė mbushur me detektivė.
Mė 20 nėntor 1978, David Goodhall dhe dy bashkėpunėtore femra, hynė nė njė dyqan pajisjes shtėpiake nė Jorkshaier, pėr tė vjedhur artikuj tė ndryshėm. Pasi futėn disa palė perde nė njė ēantė praktike, treshja tentoi tė largohej, duke dalė secili nga ndarje tė ndryshme. Sidoqoftė, ato u dalluan menjėherė nga detektivėt e dyqanit. Goodhall dhe shoqėrueset e tij nuk arritėn ta vėnė re sė nė dyqan, pikėrisht nė ato momente po zhvillohej njė mbledhje e detektivėve tė dyqanit. Apo njė hajdut tjetėr budalla qė shfaqet nė gjyq pikėrisht me kėpucėt e vjedhura, pėr tė cilat po zhvillohej seanca.
Dhe pa e vrarė mendjen, me njė fodullėk tė tepruar, ai vendos kėmbėt mbi tavolinė duke i dhėnė mundėsinė jurisė tė mos kėrkonte pėr prova tė mėtejshme. Charles Taylor nga Kansasi u arrestua pasi kishte grabitur njė dyqan kėpucėsh me thikė dhe kishte vjedhur njė palė kėpucė numėr 42 qė kushtonin 69 dollarė. Gjatė procesit gjyqėsorė, tre muaj mė vonė, Taylor vuri kėmbėt nė mėnyrė arrogante mbi tavolinėn e mbrojtjes. Ai kishte veshur pikėrisht kėpucėt e vjedhura. Gjykatėsi nuk mund t'u besonte syve. "U pėrkula dhe s'po ua ndaja sytė. Sigurisht qė askush s'do tė ishte aq budalla sa tė vishte kėpucėt e vjedhura nė gjyqin e tij", tha mė vonė ai. Por nė fakt, rezultoi se ai ishte me tė vėrtetė budalla.
Njė rast tjetėr qesharak ėshtė kur humb mė shumė sesa fiton nga njė grabitje. Nė vitin 1977, nė Sauthamton, Angli, njė hajduti i lindi ideja e menēur pėr tė vjedhur njė kasėn nė njė supermarket lokal.
Pasi mblodhi disa sende ushqimore, ai u afrua tek kasa dhe vendosi njė bankėnotė dhjetė paund nė banka. Shitėsja e dyqanet e mori kartmonedhėn dhe hapi kasėn pėr tė futur brenda paratė.
Nė kėtė pikė, hajduti mori ē'kishte brenda kasa dhe iku me vrap. Mirėpo kjo nuk rezultoi dhe aq e suksesshme pasi ai kishte marrė vetėm 4.37 paund duke humbur mė shumė sesa fituar.

Vesh kėpucėt e vjedhura nė gjyq
Charles Taylor nga Kansasi u arrestua pasi kishte grabitur njė dyqan kėpucėsh me thikė dhe kishte vjedhur njė palė kėpucė numėr 42 qė kushtonin 69 dollarė. Gjatė procesit gjyqėsorė, tre muaj mė vonė, Taylor vuri kėmbėt nė mėnyrė arrogante mbi tavolinėn e mbrojtjes. Ai kishte veshur pikėrisht kėpucėt e vjedhura. Gjykatėsi nuk mund t'u besonte syve. "U pėrkula dhe s'po ua ndaja sytė. Sigurisht qė askush s'do tė ishte aq budalla sa tė vishte kėpucėt e vjedhura nė gjyqin e tij", tha mė vonė ai. Por nė fakt, rezultoi se ai ishte me tė vėrtetė budalla.

Nė vendin e gabuar, nė kohėn e gabuar
Mė 20 nėntor 1978, David Goodhall dhe dy bashkėpunėtore femra, hynė nė njė dyqan pajisjes shtėpiake nė Jorkshaier, pėr tė vjedhur artikuj tė ndryshėm. Pasi futėn disa palė perde nė njė ēantė praktike, treshja tentoi tė largohej, duke dalė secili nga ndarje tė ndryshme. Sidoqoftė, ato u dalluan menjėherė nga detektivėt e dyqanit. Goodhall dhe shoqėrueset e tij nuk arritėn ta vėnė re sė nė dyqan, pikėrisht nė ato momente po zhvillohej njė mbledhje e detektivėve tė dyqanit.

Ēeku me emėr
18-vjeēari, Charles A. Meriweather hyri fshehurazi nė njė shtėpi nė Baltimore natėn e 23 nėntorit 1978. Ai pėrdhunoi gruan qė jetonte aty dhe pastaj bastisi shtėpinė. Kur ai zbuloi se ajo kishte vetėm 11 dollarė para tė thata e pyeti: "Si i paguan faturat?". "Me ēek", iu pėrgjigj ajo. Atėherė ai i kėrkoi asaj qė t'i shkruante njė ēek me 30 dollarė, por mė pas i ndryshoi mendja dhe kėrkoi 50 dollarė. Kur ajo e pyeti se nė emėr tė kujt ta lėshonte ēekun ai i tha emrin e tij. Disa orė mė pas, ai u arrestua.

Mbajeni kusurin
Nė vitin 1977, nė Sauthamton, Angli, njė hajduti i lindi ideja e menēur pėr tė vjedhur njė kasėn nė njė supermarket lokal. Pasi mblodhi disa sende ushqimore, ai u afrua tek kasa dhe vendosi njė bankėnotė dhjetė paund nė banka. Shitėsja e dyqanet e mori kartmonedhėn dhe hapi kasėn pėr tė futur brenda paratė. Nė kėtė pikė, hajduti mori ē'kishte brenda kasa dhe iku me vrap. Mirėpo kjo nuk rezultoi dhe aq e suksesshme pasi ai kishte marrė vetėm 4.37 paund duke humbur mė shumė sesa fituar.

Grabitja e salduar
Mė 23 gusht 1980, njė bandė e organizuar hajdutėsh filluan bastisjen e tyre tė sigurt nė zyrat e njė qendre zbavitėse nė Suseks, duke vjedhur si fillim njė motobarkė. Duke pėrdor skitė e ujit pėr tė kaluar lumin, ato tėrhoqėn pajisjet e tyre dhe arritėn deri tek qendra. Sidoqoftė, ato qė ato i kishin menduar si pajisje prerėse, nė fakt ishin ingranazhi saldimi dhe shumė shpejt ato e mbyllėn fare ambientin, ku ndodheshin. Mėngjesin tjetėr, stafit tė zyrės iu desh thuajse njė orė qė tė hapte ambientin sėrish.

Kush ėshtė njeriu me maskė?
Clive Bunyan shkoi nė njė dyqan nė Kaiton, Angli dhe e detyroi shitėsen e dyqanit t'i jepte 157 paund nga arka. Mė pas ai u largua me motoēikletė. Pėr tė fshehur identitetin e tij, ai e vuri helmetėn nė gjithė fytyrėn. Kjo ishte njė arratisje e suksesshme, pėrveē njė detaji: ai kishte harruar se nė helmetė shkruhej "Clive Bunyan - Shofer". Bunayan u arrestua dhe u detyruar tė paguante pėr krimin e tij duke shėrbyer nė komunitet pėr 200 orė.

Avokati mė i keq
25-vjeēar, Marhshall George Cummings, Jr, nga Oklahoma u dėnua pėr grabitje tė mbetur nė tentativė nė lidhje me njė vjedhje tė pastėr nė njė qendėr tregtare, mė 14 tetor 1976. Gjatė gjyqit qė u zhvillua nė janar, Cummings vendosi qė tė ishte avokati i vetes. Teksa ekzaminonte viktimėn, Cummings e pyeti: "A e keni parė mirė fytyrėn time, kur ju tėrhoqa ēantėn". Cummings vendosi mė vonė qė t'ia besonte mbrojtjen e tij njė avokati publik, por ishte shumė vonė. Ai u dėnua me dhjetė vjet burg.

Hajduti qė s'di tė mbajė gojėn
Dennis Newton ishte nė gjyq nė vitin 1985 pėr grabitje me armė nė Oklahoma Siti. Prokurori, Larry Jones i kėrkoi njėrit prej dėshmitarėve, supervizoren e dyqanit qė ishte grabitur qė tė identifikonte grabitėsin. Kur ajo drejtoi gishtin ndaj tė pandehurit, Newton brofi nė kėmbė dhe e akuzoi dėshmitaren se gėnjente duke i thėnė: "Unė mund tė t'i kisha hedhur trutė nė erė". Pas njė momenti qetėsie, ai shtoi, "Nėse do kisha qenė ai qė ka grabitur dyqanin". Ai u dėnua me 30 vjet burg.

Gardhi i gabuar
Stephen Le dhe dy ortakė tė tij tė rinj u pėrpoqėn tė hyjnė nė njė kamion tė parkuar nė Kaliforni mė 27 shtator 1989. Por pronari i kapi ato teksa pėrpiqeshin tė hynin nė kamion, i ndoqi ato dhe kėrkoi ndihmė nga policia. Le dhe njėri prej shokėve tė tij kapėrcyen njė gardh dhe ikėn. Por shumė shpejt rezultoi se ato kishin zgjedhur gardhin e gabuar, pasi ai ishte gardhi qė rrethonte burgun "San Quentin". Ato u vunė nėn gjykim, por nuk u dėnuan mė burg.

Plagos veten nė kėmbė
Nė shkurt tė vitit 2004, Carlos Henrique Auad nga Brazili, hyri nė njė bar pranė shtėpisė sė tij dhe vodhi njė televizor. Disa net mė vonim Auad u pėrpoq sėrish tė futej nė tė njėjtin bar, kėsaj radhe nėpėrmjet ēatisė. Kėsaj radhe ai mbante njė armė me vete dhe rrėshqiti e arma u shkrep duke e plagosur atė nė kėmbė. Ai shkoi nė shtėpi, por nuk vuri re se nga pas kishte lėnė shenja gjaku. Tė nesėrmen policia e arrestoi nė shtėpinė e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
dhjet hajdutet me budallenj ne botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: zbavitje muzik msn etj :: kuriozitete-
Kėrce tek: