FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 25 njerzit me te pasur ne botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

25 njerzit me te pasur ne botė Empty
MesazhTitulli: 25 njerzit me te pasur ne botė   25 njerzit me te pasur ne botė I_icon_minitimeTue 7 Oct - 15:08

Tė shesėsh njė ēantė krahu qė kushton tre mijė dollarė, kur konsumatorėt janė ngushtė nga gjendja financiare, mund tė duket si njė punė e pamundur, por Bernard Arnault nuk frikėsohet aspak. Miliarderi francez shprehet se pret njė rritje tė mbrpehtė tė fitimeve nė kompaninė e tij “LVMH”, e cila prodhon produkte luksoze si orėt “TAG Heuer” dhe ēantat e lėkurės “Louis Vuitton”. Ai ka arsye tė forta tė ketė njė besim tė tillė. Arnault i ka rritur aksionet e tregut tė “LVMH” gjatė krizave tė mėparshme ekonomike. Kjo kompani i ka dhėnė Arnault rreth 25.5 miliardė dollarė dhe titullin e qytetarit tė katėrt mė tė pasur evropian. Nuk ka rėndėsi sė sa i zymtė bėhet ambienti i konsumatorėve, Arnault mund tė ketė besim gjithmonė tek 298 klientė evropianė. Ky ėshtė numri i evropianėve nė listėn e fundit tė “Forbes”, tė miliarderėve tė botės. Mė i pasuri i Evropianėve ėshtė Ingvar Kamprad. Kur ishte adoleshent ai shiste me pakicė shkrepėse, stilolapsa dhe biēikleta. Tashmė ai shet mobilje. Themeluesi suedez i “Ikea” sot ka 31 miliardė dollarė. Perandoria e tij e mallrave utilitare dhe me ēmime tė pėrballueshme vazhdon tė zgjerohet. Kėtė verė “Ikea” do tė hapė dyqane dhe nė lagjen “Brooklyn”. Ky do tė jetė dyqani i parė “Ikea” nė Nju Jork dhe i 277-ti nė botė. Pak njerėz mund tė kenė pasurinė e Kamprad, por ai qė i afrohet mė shumė ėshtė Oleg Deripaska. Manjati rus ėshtė njeriu mė i dytė nė Evropė me njė pasuri prej 28 miliardė dollarėsh. Ai ia detyron pasurinė e tij industrisė ruse tė aluminit. Deripaska drejton njė kontingjent tė konsiderueshėm tė pasanikėve rusė. Ish-republika ruse tashmė ka 87 miliarderė gjithsej me njė pasuri tė pėrbashkėt qė arrin 471.4 miliardė dollarė. Rėnia e komunizmit krijoi njė etje tė tmerrshme pėr pasuri nė vend dhe shumė vetė pėrfunduan me para tė mėdha nėpėr duar. Miliarderė tė tjerė tė njohur nga ky vend pėrfshijnė dhe njeriun e pestė mė tė pasur nė Evropė, Roman Abramovich.


1. Ingvar Kamprad, 31 miliardė dollarė
2. Oleg Deripaska, 28 miliardė dollarė
3. Karl Albrecht, 27 miliardė dollarė
4. Bernard Arnault, 25.5 miliardė dollarė
5. Roman Abramovich, 23.5 miliardė dollarė
6. Theo Albrecht, 23 miliardė dollarė
7. Liliane Bettencourt, 22.9 miliardė dollarė
8. Alexei Mordashov, 21.2 miliardė dollarė
9. Mikhail Fridman, 20.8 miliardė dollarė
10. Vladimir Lisin, 20.3 miliardė dollarė
11. Amancio Ortega, 20.2 miliardė dollarė
12. Mikhail Prokhorov, 19.5 miliardė dollarė
13. Vladimir Potanin, 19.3 miliardė dollarė
14. Michael Otto, 18.2 miliardė dollarė
15. Stefan Persson, 17.7 miliardė dollarė
16. Suleiman Kerimov, 17.5 miliardė dollarė
17. Francois Pinault, 16.9 miliardė dollarė
18. Gerald Cavendish Grosvenor, 14 miliardė dollarė
19. Birgit Rausing, 14 miliardė dollarė
20. German Khan, 13.9 miliardė dollarė
21. Susanne Klatten, 13.2 miliardė dollarė
22. Vagit Alekperov, 13 miliardė dollarė
23. Alain dhe Gerard Wertheimer, 12.9 miliardė dollarė
24. Dmitry Rybolovlev, 12.8 miliardė dollarė
25. Iskander Makhmudov, 11.9 miliardė dollarė


1. Ingvar Kamprad
Pasuria: 31 miliardė dollarė
Shteti: Suedia
Kompania: Ikea

2. Oleg Deripaska
Pasuria: 28 miliardė dollarė
Shteti: Rusia
Kompania: “Basic Element”

3. Karl Albrecht
Pasuria: 27 miliardė dollarė
Vendi: Gjermania
Kompania: Supermarketet “Aldi”

4. Bernard Arnault
Pasuria: 25.5 miliardė dollarė
Vendi: Franca
Kompania: “Christian Dior”, “Louis Vuitton”

5. Roman Abramovich
Pasuria: 23.5 miliardė dollarė
Vendi Rusia:
Kompania: Klubi i futbollit “Chelsea”

6. Theo Albrecht
Pasuria: 23 miliardė dollarė
Vendi: Gjermania
Kompania: Supermarketet “Aldi”

7. Liliane Bettencourt
Pasuria: 22.9 miliardė dollarė
Vendi: Franca
Kompania: “L’Oreal”

8. Alexei Mordashov
Pasuria: 21.2 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Rouge Industries”

9. Mikhail Fridman
Pasuria: 20.8 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Alfa Group”

10. Vladimir Lisin
Pasuria: 20.3 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Transworld Group”, “Novolipetsk”

11. Amancio Ortega
Pasuria: 20.2 miliardė dollarė
Vendi: Spanja
Kompania: “Inditex”

12. Mikhail Prokhorov
Pasuria: 19.5 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Interros”, “Polyus Gold”

13. Vladimir Potanin
Pasuria: 19.3 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Interros”, “Polyus Gold”

14. Michael Otto
Pasuria: 18.2 miliardė dollarė
Vendi: Gjermania
Kompania: “Otto GmbH”, “ECE”

15. Stefan Persson
Pasuria: 17.7 miliardė dollarė
Vendi: Suedia
Kompania: “H & M”

16. Suleiman Kerimov
Pasuria: 17.5 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Gazprom”, “Polymetal”

17. Francois Pinault
Pasuria: 16.9 miliardė dollarė
Vendi: Franca
Kompania: “Gucci”, “Balenciaga”, “Christie”

18. Gerald Cavendish Grosvenor
Pasuria: 14 miliardė dollarė
Vendi: Britania e Madhe
Kompania: “Mayfair”, “Belgravia”

19. Birgit Rausing
Pasuria: 14 miliardė dollarė
Vendi: Suedia
Kompania: “Tetra Laval”

20. German Khan
Pasuria: 13.9 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Alfa Group”

21. Susanne Klatten
Pasuria: 13.2 miliardė dollarė
Vendi: Gjermania
Kompania: “BMĖ”

22. Vagit Alekperov
Pasuria: 13 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Lukoil”

23. Alain dhe Gerard Wertheimer
Pasuria: 12.9 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Chanel”

24. Dmitry Rybolovlev
Pasuria: 12.8 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “Uralkali”

25. Iskander Makhmudov
Pasuria: 11.9 miliardė dollarė
Vendi: Rusia
Kompania: “UGMK-Holding”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
25 njerzit me te pasur ne botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: zbavitje muzik msn etj :: kuriozitete-
Kėrce tek: