FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 supervullkanet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

supervullkanet Empty
MesazhTitulli: supervullkanet   supervullkanet I_icon_minitimeTue 21 Oct - 19:08

Fshehur thellė nėn siperfaqen e tokės shtrihet njė nga fenomenet natyrorė mė shkatėrrues nė botė supervullkanet. Vetėm njė numėr i vogėl egzistojnė nė botė por kur njėri prej tyre tė shpėrtheje do tė ndodhė diēka krejt e paparė deri me sot. Shpėrthimi do tė dėgjohet pėrreth gjithė botės, qielli do tė errėsohet, do tė bjeri shi i zi dhe pasojat nė Tokė do tė jenė tė njėjta me tė ashtuquajturin dimėr atomik.Vullkanet e zakonshem formohen nga njė varg magme e cila ngrihet nga brenda Tokės pėr tė shpėrthyer nė sipėrfaqe.

Supervullkanet e fillojnė jetėn e tyre kur magma ngrihet nga manteli pėr tė krijuar njė rezervuar values nėn koren e Tokės. Rezervuari rritet nė njė masė gjigande, duke krijuar njė trysni kolosale derisa mė nė fund shpėrthen.


Supervullkani i fundit qė ka shpėrthyer ishte Tuba,74 000 vjet mė parė nė Sumatra. Dhjetė herė mė i madh se mali i Shėn Helens, ai krijoi njė katastrofė globale e cila ndikoi mbi jetėn nė Tokė. Shkencėtarėt e dinė se edhe njė tjetėr ėshtė gati tė shpėrthejė vetėm se ata nuk e dinė se kur dhe ku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
supervullkanet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: romanca shkenc etj :: shkenc & robotik & teknologji-
Kėrce tek: