FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 METODAT E TORTURĖS – SI BĖHET TORTURA?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
looney tun

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 26
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

METODAT E TORTURĖS – SI BĖHET TORTURA? Empty
MesazhTitulli: METODAT E TORTURĖS – SI BĖHET TORTURA?   METODAT E TORTURĖS – SI BĖHET TORTURA? I_icon_minitimeSat 8 Nov - 0:22

Nė parim, ēdo gjė, duke filluar nga uji, elementet shtėpiake mund tė shndėrrohen nė instrumente tė torturės. Sidoqoftė, sot mjetet dhe metodat e torturės kanė pėrparuar nė vend se tė stagnojnė; dhe si rezultat kjo ka ndikuar nė ngritjen e mizorisė dhe johumanitetit tė tyre. Njė numėr i teknikave tė torturės qė pėrdoren shpesh, nuk lėnė shenja tė dukshme nė trup, por gjithsesi kanė ndikim shumė tė madh nė organet e brendshme, sikurse edhe nė integritetin psikik tė viktimės. Nė pėrgjithėsi, metodat e torturės mund tė klasifikohen nė dy grupe kryesore: fizike dhe psikike.

Tortura fizike i shkakton viktimės dhimbje tė mėdha dhe vuajtje tė rėnda. Nė format mė mizore ajo mund te sjell deri te gjymtimi, shėmtimi ose lėndime tė pėrhershme. Metodat mė tė shpeshta tė torturės pėrfshijnė rrahjen me kėrbaē, objekte tė metalit, gurė, kabėll, shkop, shqelmim, goditje dhe pėrplasje pėr muri. Tė ashtuquajturat metoda “falaka” ose “phalange” (rrahja e viktimės nė mėnyrė tė ashpėr nė shputat e kėmbėve tė tyre), pėrdoren shumė, sikurse edhe metoda e elektroshokut, e zhytjes nė ujė, lidhjes dhe djegieve me cigare ose ekspozimi i viktimės nė temperatura ekstreme tė ulėta ose tė larta.

Tortura psikike pėrfshin teknikat e deprivimit dhe rraskapitjes, siē janė, deprivimi nga ushqimi, uji, gjumi, pajisjet higjienike, deprivimi nga format e komunikimit siē janė izolimi ose pamundėsia e kontaktimit me tė burgosurit e tjerė ose tė tjerėt jashtė burgut, shtrėngimi ose kėrcėnimi pėrmes detyrimit tė prezencės gjatė torturės sė tjerėve, kėrcėnimi pėr ekzekutim, ose simulimi i ekzekutimt, poshtėrimi dhe terrorizimi i vazhdueshėm etj. Po ashtu, dhuna seksuale shpesh pėrdoret sikurse metodė fizike ashtu edhe psikike pėr paaftėsimin e viktimave. Tė gjitha metodat e pėrdorura janė goditje e rėndė pėr dinjitetin e qenieve njerėzore dhe shkeljen e tė dejtave tė tyre. Bota e lirė nga tortura nėnkupton botėn e lirė nga shkaktimi i qėllimshėm i dhimbjes dhe pėrdorimit tė mjeteve mizore nga njė person ndaj tjetrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
METODAT E TORTURĖS – SI BĖHET TORTURA?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: problemet e te rinjeve-
Kėrce tek: