FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 E DOBISHME TĖ DIHET

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
avatar

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 25
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

MesazhTitulli: E DOBISHME TĖ DIHET   Sat 8 Nov - 0:25

Nė ambientet e ngrohta, ku jeta edhe pse nė dukje tė parė ėshtė e vėshtirė, por disi prapė e mundur, ėshtė vėrtetė veshtirė tė paramendohet se miliona njerėz pėr ēdo vit, pėr shkak tė asaj se kush janė, ēka kanė bėrė ose nė ēka besojnė, bėhen viktima tė trajtimeve mizore, ēnjerėzore dhe poshtėruese. Sot, ekziston njė numėr i madh aktivitetesh nė mbarė botėn pėr edukimin e tė tjerėve dhe ofrimin e asistencės ligjore dhe rehabilitimit fizik e psikik viktimave tė torturės, si masė e parandalimit tė trajtimeve ēnjerėzore, tė cilat i takojnė rrjetit tė ngushtė tė iniciativės pėr mobilizim tė shoqėrisė kundėr praktikave tė torturės nė ato vende ku kjo ndodh rregullisht.

Shumica e praktikave rrjedhin nga masat e gjera tė popullit dhe nga paditė e ngritura; tjerat pėrpiqen tė ndėrtojnė kapacitetet lokale dhe ngrisin njohurinė e komunitetit, si masė e sigurimit dhe parandalimit Dhe sė fundi por jo edhe mė pak e rėndėsishme, gjithashtu ngritja e kapaciteve institucionale dhe pėrmirėsimi i legjislacionit, kanė njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė proces. Tė gjitha kėto veprime janė tė pandashme dhe tė ndėrlidhura mes vete, si dhe pėr tė gjitha kėto iniciativat ndėrmerren njėsoj.Si praktika tė mira tė parandalimit tė torturės dhe keqtrajtimit, mund tė jenė:

· Fushatat, lobimet, ngritja e vetėdijes dhe aktivitet arsimuese nė nivel lokal ndėr masa tė gjera dhe pėrmes veprimeve gjyqėsore.

· Ngritja e kapaciteteve dhe institucioneve, ndikimi nė strukturat dhe institucionet ekzistuese, reformimi i tyre ose ndėrtimi i institucioneve tė reja me kapacitet pėr trajtimin e problemeve.Aktivitetet e Organizatave Ndėrkombėtare

Raportuesi Special pėr Torturė – Qėllimet, Mandati dhe Aktivitetet

Komisioni i OKB-sė pėr tė Drejtat e Njeriut me Rezoluėn 1985/33, vendosi pėr emėrimin e njė raportuesi special pėr ekzaminimin e ēėshtjeve relevante pėr torturėn, tė kėrkojė dhe tė pranojė informata tė besueshme dhe sigurta pėr ato ēėshtje, si dhe t’ju pėrgjigjet nė mėnyrė efektive atyre informatave. Raportuesi Special, pėr ēdo vit i paraqet Komisionit raport tė hollėsishėm mbi aktivitetet e tij/e saj, nė tė cilin rishikon shfaqjen dhe shtrirjen e torturės dhe bėnė rekomandime pėr tė ndihmuar qeveritė nė eliminimin e torturės. Mandati i Raportuesit Special pėrfshin tė gjitha shtetet, pa marrė parasysh nėse shteti ka ratifikuar Konventėn Kundėr Torturės dhe Trajtimit apo Ndėshkimit tjetėr Mizor, Ēnjerėzor dhe Poshtėrues.

Mandati i Raportuesit Special, pėrfshin tri aktivitete kryesore: pėrcjelljen e komunikatave qė pėrmbajnė kėrkesa urgjente dhe letra pretenduese (rastet e pretenduara tė torturės) ndaj qeverive; zhvillimin e misioneve hulumtuese (vizita nėpėr shtete) atje ku informatat tregojnė se tortura ėshtė e pranishme jo vetėm nė incidente sporadike dhe spontane; dhe paraqitjen e raporteve vjetore pėr veprimtarinė, mandatin dhe metodat e punės sė Raportuesit Special, Komisionit pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Asamblesė sė Pėrgjithshme.

Pėr dallim nga organet monitoruese tė themluara nė bazė tė traktateve ndėrkombėtare, Raportuesi Special nuk kėrkon shfrytėzimin e tė gjitha e mjeteve vendore pėr tė vepruar nė rastet individuale qė ndėrlidhin rrezikun e torturės (pra, “kėkesat urgjente”) ose nė rastet e pretenduara tė torturės (“pretendimet”).

Pėr t’i dorėzuar informata Raportuesit Special, mund tė shkruani nė kėtė adresė:

Special Rapporteur in Torture

Office on High Commissioner for Human Rights

8-14 Avenue de la Paix

1211 Geneva 10, Switzerland

Burimi

FACT SHEET NO. 4 “COMBATING TORTURE” OF THE HUMAN RIGHTS FACT SHEET SERIES OF THE OFFICE OF THE UNITED NATIONS HIGH COMMISSIONER FOR HUMAN RIGHTS, 2002KOMITETI EVROPIAN PĖR PARANDALIMIN E TORTURĖS DHE DĖNIMIT APO TRAJTIMIT ĒNJERĖZOR DHE POSHTĖRUES (CPT)

Themelimi

CPT ėshtė themelur nė bazė tė Konventės Evropiane pėr Parandalimin e Torturės dhe Dėnimit a Trajtimit Ēnjerėzor dhe Poshtėrues, tė miratuar nė vitin 1987. Ka filluar punėn po atė vit kur Konventa ka hyrė nė fuqi, pra nė vitin 1989.

Anėtarėt

Anėtarė janė tė gjitha shtetet anėtare tė Kėshillit tė Evropės. Qė nga marsi i vitit 2002, nė bazė tė ftesės sė Komitetit tė Ministrave, ėshtė mundėsuar aderimi pėr shtetet joanėtare tė Kėshillit tė Evropės. Komiteti pėrbėhet nga mjekė, avokatė dhe ekspertė tė ēėshtjeve policore, burgjeve dhe drejtave tė njeriut. Numri i anėtarėve ėshtė i njėjtė me numrin e shteteve anėtare tė Konventės. Qė nga marsi i vitit 2000, Silvia Casale, kriminologe britaneze, ėshtė presidente e komitetit.

Mandati

Komiteti bėn mbikėqyrjen e trajtimit tė njerėzve tė deprivuar nga liria. Komiteti ekzaminon stacionet policore, spitalet e psikiatrisė dhe vendet e tjera ku mbahen tė burgosurit, siē mund tė jenė, vendqėndrimet e azilkėrkuesve qė ndodhen nė vendet tranzite dhe aeroportet ndėrkombėtare. Anėtarėt e Komitetit kanė tė drejtė tė bisedojnė privatisht me tė burgosurit.

Metodat e Punės

Komiteti u bėn vizita periodike tė gjitha shteteve anėtare dhe, gjithashtu, nė rast nevoje, bėnė edhe vizita ad hoc. Konkluzionet e Komitetit pėr qeverinė e caktuar pėrfshihen nė njė raport konfidencial, i cili gjithashtu pėrmban edhe rekomandime. Konfidencialiteti i raporteve ėshtė njė bazė e rėndėsishme pėr besueshmėri ndaj Komitetit dhe si rezultat dialogu i pėrhershėm dhe konstruktiv i CPT-sė me qeveritė, ka avancuar pozitėn ndėrkombėtare tė saj. Raportet sė bashku me komentet e paraqitura nga shtetet konkrete, mund tė publikohen me pajtimin paraprak tė shteteve.

Sanksionet e Mundshme

Nėse qeveritė e caktuara nė bazė tė rekomandimeve tė Komitetit, refuzojnė tė bashkėpunojnė ose pėrmirėsojnė situatėn, CPT-ja duke lėshuar deklarata publike, mund tė ushtrojė presion politik mbi ato qeveri. Deri mė tani, Komitetit ka pėrdorur kėtė mundėsi tri herė: kundėr Turqisė nė vitet 1992 dhe 1996 dhe kundėr Republikės Ēeke dhe Federatės Ruse nė vitin 2001.

Vizitat dhe Raportet e CPT-sė

Qė nga 7 prilli i vitit 2003, CPT-ja ka bėrė 152 vizita (100 vizita periodike + 52 vizita ad hoc), si dhe ka publikuar 115 raporte.

BURIMI:

HTTP://WWW.CPT.COE.INT/EN/ABOUT.HTM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
E DOBISHME TĖ DIHET
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: problemet e te rinjeve-
Kėrce tek: