FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 grupet e prekura nga varferia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
looney tun

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 26
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

grupet e prekura nga varferia Empty
MesazhTitulli: grupet e prekura nga varferia   grupet e prekura nga varferia I_icon_minitimeSat 8 Nov - 0:30

Edhe pse varfėria ėshtė njė fenomen shumė i pėrhapur dhe prek njerėzit nė mbarė botėn, ajo nė veēanti ėshtė akute pėr gratė dhe fėmijėt.Si rezultat i rritjes sė migrimit tė meshkujve, papunėsisė dhe shtimit tė pronarėve tė ekonomive tė orientuara kah eksporti pėr tė cilat shpėrblehen pak, feminizimi i varfėrisė ėshtė bėrė njė problem i madh nė vendet me ekonomi nė tranzicion. Pjesa mė e madhe e punės sė grave mbetet e pashėnuar dhe e papaguar. Nė sektorin e ekonomisė, meshkujt preferohen mė shumė se gratė, pasi qė ato konsiderohen si ‘fuqi e butė punėtore’. Nė shumė shoqėri gratė nuk posedojnė dhe nuk kanė mbikėqyrje mbi tokėn, ujin, pronėn dhe resurset tjera, kėshtu qė ato pėrballen me barriera tė mėdha sociale dhe kulturore nė realizimin e tė drejtave tė tyre. Moduli pėr tė Drejtat e GraveVarfėria ua mohon fėmijėve mundėsitė pėr realizimin e potencialit tė tyre si qenie njerėzore dhe i bėn tė nėnshtruar ndaj dhunės, trafikimit, eksploatimit dhe abuzimit. Shkalla e lartė e vdekjes sė tė rinjve dhe tė tė miturve ėshtė shkak i ushqyeshmėrisė sė pamjaftueshme; ndėrsa raporti i lartė i pėrpjesėtimit fėmijė – i rritur ėshtė njė arsye plotėsuese pėr varfėri nė tė ardhura. Me rritjen rapide tė urbanizimit, po rritet vazhdimisht edhe numri i fėmijėve qė jetojnė nė rrugė. Afėr 113 milion fėmijė nga e gjithė bota (97% e tė cilėve ndodhen nė vendet nė zhvillim) nuk kanė shkuar kurrė nė shkollė dhe paraqesin gjah tė lehtė pėr nėnshtrim ndaj formave tė ndryshme tė ekspolatimit ose punės. Pėr mė tepėr, komercializimit i arsimit dhe shėrbimeve shėndetėsore, fėmijėve tė shumė vendeve ėshtė duke ua mohuar tė drejtat e tyre kushtetuese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
grupet e prekura nga varferia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: problemet e te rinjeve-
Kėrce tek: