FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 ------TRENDET-----

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
looney tun

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 26
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

------TRENDET----- Empty
MesazhTitulli: ------TRENDET-----   ------TRENDET----- I_icon_minitimeSat 8 Nov - 0:35

Gjatė Mbledhjes sė Mileniumit tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė nė vitin 2000, udhėheqėsit e shteteve dhe qeverive, e pranuan pėrgjegjėsinė e tyre kolektive nė mbėshtetjen e parimeve tė dinjitetit njerėzor, barazisė dhe drejtėisė nė nivel global. Ata pėrcakuan tetė synime pėr zhvillimin dhe ērrėnjosjen e varfėrisė, tė cilat duhet tė realizohen deri nė vitin 2015, dhe tė cilat pėrshijnė: ērrėnjosjen e varfėrisė dhe tė urisė ekstreme, realizimin universal tė arsimimit fillor, promovimin e barazisė gjinore, aftėsimin e grave, uljen e vdekshmėrisė te fėmijėt, pėrmirėsimin e shėndetit mental, sigurimin e qėndrueshmėrisė sė mjedisit dhe krijimin e partneritetit global pėr zhvillim. Dekada 1996-2006, ėshtė deklaruar si Dekada e Parė e OKB-sė pėr Ērrėnjosjen e Varfėrisė. Ēdo vit, 17 tetori konsiderohet si Ditė Ndėrkombėtare pėr Ērrėnjosjen e Varfėrisė.Njė numėr i madh i shteteve kanė bėrė njė progres tė konsiderueshėm nė kėtė drejtim, mirėpo shtetet e tjera, kryesisht ato mė tė varfėrat, duket se nuk mund t’i plotėsojnė kėto synime. Edhe pse, 55 shtete me 23% tė popullsisė botėrore, janė nė rrugė tė mirė pėr t’i realizuar sė paku ¾ e synimeve, 33 shtete me 26% tė popullsisė botėrore, janė duke dėshtuar nė realizimin e mė shumė se gjysmės sė synimeve. Do tė nevojiten pėrpjeke tė jashtėzakonshme nė pjesėn e poshtme tė Saharės sė Afrikės. Mė shumė se 60% e popullsisė botėrore nė 55 shtete, nuk janė nė rrugė tė mirė pėr tė realizuar synimin pėr uljen e vdekshmėrisė te fėmijėt. Duke u nisur nga pėrshtypjet e tepruara mbi pėrmasat e shteteve qė janė duke bėrė pėrparime, shtetet tė cilave u mungojnė shėnimet, mund tė kenė performansa mė tė kėqija.3. Kronologjia

Liria nga varfėria – dispozitat kryesore nė instrumentet ndėrkombėtare

1948: Deklarata Universale pėr tė Drejtat e Njeriut (Nenet 22, 23, 25, 26).

1961: Karta Sociale Evropiane, e monitoruar nga Komiteti Evropian pėr tė Drejtat Sociale.

1965: Konventa pėr Eliminimin e tė Gjitha Formave tė Diskriminimit Racor (Neni 5, e monitoruar nga Komiteti pėr Eliminimin e Diskriminimit Racor).

1966: Pakti Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat Ekonomike, Sociale dhe Kulturore (Nenet 6, 7, 9, 11, 12, 13, e monitoruar nga Komiteti pėr tė Drejtat Ekonomike, Sociale dhe Kulturore)

1979: Konventa pėr Eliminimin e tė Gjitha Formave ndaj Diskriminimit tė Grave (Nenet 10, 11, 12, 13, 14, e monitoruar nga Komiteti pėr Eliminimin e Diskriminimit Kundėr Grave).

1981: Karta Afrikane pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Popujve (Nenet 14 – 17, 20 – 22, e monitoruar nga Komisioni Afrikan pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Popujve).

1988: Protokoli Shtesė i San Salvadorit pėr tė Drejtat Ekonomike, Sociale dhe Kulturore, i Konventės Amerikane pėr tė Drejtat e Njeriut, i monitoruar nga Komisioni Interamerikan pėr tė Drejtat e Njeriut.

1989: Konventa pėr tė Drejtat e Fėmijės (Neni 27, e monitoruar nga Komiteti pėr tė Drejtat e Fėmijės).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
------TRENDET-----
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: problemet e te rinjeve-
Kėrce tek: