FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 TREGIMI ILUSTRUES

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
looney tun

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 26
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

TREGIMI ILUSTRUES Empty
MesazhTitulli: TREGIMI ILUSTRUES   TREGIMI ILUSTRUES I_icon_minitimeSat 8 Nov - 0:36

Njė natė, pas iqė Z. S i kishte bėrė vizitė njė shokut tė tij, ishte duke zbritur poshtė shkallėve tė njė ndėrtese. Nė fund tė atyre shkallėve ai u befasua me njė goditje nė pjesėn e majtė tė fytyrės, e cila pasoi edhe me dy goditje tjera, njė nė anėn e djathtė dhe njė nė mes. Pastaj, ai u detyrua tė shtrihet nė tokė, me ē’ rast qėndroi njė kohė dhe u kontrollua. Mė pas, Z. S vėrejti se sulmues ishin rreth 8-10 policė (nė rroba tė thjeshta, me jelekė tė policisė dhe revole nė gjendje gatishmėrie). Ai nuk mori asnjė pėrgjigje se ēfarė arsye ekzistonin pėr ta rrahur dhe mbajtur tė shtrirė nė tokė. Pastaj, ai u godit nė hundė dhe ia mbyllėn hundėn dhe gojėn. Mė nė fund, atij iu lejua tė qėndrojė nė kėmbė. Gjaku rridhte nga hunda dhe goja e tij. Ai edhe njė herė pyeti se ēka po ndodhte. Atij iu urdhėrua tė qėndrojė i qetė dhe ta tregojė menjėherė pasaportėn, gjė qė ky edhe e bėri.Policia u duk disi e befasuar pasi qė nuk e kishin zėnė personin tė cilin e kėrkonin. Sidoqoftė, megjithėkėtė, ata nuk e lėshuan Z. S, por e detyruan tė shkojė bashkė me ata njė kat mė lart, me ē’ rast thyen njė derė dhe arrestuan njė njeri tė zi (tė cilin Z. S nuk e njihte). Pastaj, me ndihmėn e dritės sė biēikletės tė Z. S, ata bėnė kontollimin e banesės. Nė ndėrkohė, Z. S e kishin kėrcėnur me armė dhe i kishin thėnė tė qėndronte ulur nė karrige. Gjysmė ore mė vonė, Z. S ėshtė pyetur pėr adresėn dhe numrin e telefonit, tė cilat ky edhe i dha pa asnjė hezitim. Gjatė gjithė kėsaj ngjarje, Z. S i ishin adresuar vazhdimisht si ‘zezak’ i cili ‘kishte dalė nga xhungla’. Pas kėsaj, ai ishte lėnė qė tė shkonte.

Pasi qė Z. S kishte njoftuar gruan e tij, ai shkoi nė stacioin policor mė tė afėrt, qė ta paraqesė incidentin. Polici kujdestar e regjistroi deklaratėn e tij, por e kėshilloi atė qė ditėn e nesėrme tė shkojė nė shtabin kryesor tė policisė. Pastaj, ata thirrėn ndihmėn e shpejtė, e cila e dėrgoi Z. S nė spital. Ditėn e nesėrme, Z. S pėrsėri paraqiti incidentin nė shtabin kryesor, por ishte lėshuar pa asnjė fletėregjistrim mbi paraqitjen e tij. Mė vonė, pėrmes njė telefonate tė dyshimtė, policia e kontaktoi atė dhe i tha se dikush po fshihej nė banesėn e tij, qė nuk ishte e vėrtetė.

(Ky incident ėshtė paraqitur nė njė OJQ lokale, e cila ofron konsultime, kėshilla juridike, ndihmė dhe informata pėr viktimat dhe dėshmitarėt e racizmit. Nė kėtė rast, Z. S. ka lejuar qė t’i skadojė afati pėr tė parashtruar ankesė pranė Bodit tė Pavarur Administrativ.)PYETJET PĖR DISKUTIM
1. Cila ėshtė porosia e kėsaj ngjarjeje?

2. Cilat tė drejta janė shkelur?

3. Ēka do tė mund tė bėnte Z. S. pėr t’i mbrojtur tė drejtat e tij?

4. Pse policia veproi nė kėtė mėnyrė?

5. Pse Z. S. nuk ka parashturar ankesė?

6. A pėrfshihen stereotipe dhe paragjykime ndaj njė grupi tė caktuar tė njerėzve dhe nėse po, atėherė cilat janė ato?

7. A keni dėgjuar pėr incidente tė ngjashme nė vendin tuaj?

8. Cilat janė arsyet e njerėzve pėr tė qenė racistė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
TREGIMI ILUSTRUES
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: problemet e te rinjeve-
Kėrce tek: