FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Antiislamizmi: Pasojat e 11 shtatorit 2001

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
looney tun

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 26
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

Antiislamizmi: Pasojat e 11 shtatorit 2001 Empty
MesazhTitulli: Antiislamizmi: Pasojat e 11 shtatorit 2001   Antiislamizmi: Pasojat e 11 shtatorit 2001 I_icon_minitimeSat 8 Nov - 0:39

Vetėm gjatė javės sė parė qė pasoi sulmet e 11 shtatorit tė vitit 2001 nė territorin e SHBA-ve, janė raportuar 540 sulme ndaj arabo-amerikanėve dhe sė paku 200 sulme mbi Sikhs-it (pasardhėsit e Indanėve), nė krahasim me 600 sulmet e raportuara ndaj arabo-amerikanėt gjatė tėrė vitit 2001 (Crisis Response Guide, Amnesty International, 2001). @ Moduli pėr Liritė Fetare.Nė Evropė numrat janė tė ngjashėm. Nė lidhmėri me kėto fakte, artikulli i cili pason duhet tė shihet si njė shembull i personalizuar ilustrues dhe si pikė fillestare pėr diskutim:

(Pjesė nga intervista e njė gazetari amerikan me njė grua tė re nga Bangladeshi e cila ka shtetėsinė e SHBA-ve):

(. . .) Sima (Seema) ėshtė 18 vjeē dhe ėshtė maturante e re. E lindur nė Bangladesh, ajo ka kaluar gati gjysmėn e jetės sė saj nė kėtė shtet, nė Woodside, Queens. Ajo ėshtė e vogėl, serioze dhe si fėmija mė i madh nga tre fėmijėt e njė familjeje imigrante, ashtu siē e pranon edhe vetė, ajo ka shkallė mjaft tė lartė tė pėrgjegjėsisė. Ashtu si thotė, pėr ēdo hap qė ndėrmerr, ajo brengoset se si do tė ndikojė kjo nė familjen e saj (. . .). Anglishtja e Simas ėshtė tipike e Queensit edhe pse vėrehet njė nuancė e Bengalit. Ajo ėshtė qytetare e SHBA-ve. Por nė tė vėrtetė, ajo thotė se nuk mund tė mendojė pėr veten si njė amerikane. Ajo thotė ‘sė pari Bengale’, para se tė shpjegonte se ēka sipas saj e pėrbėn njė amerikan (. . .). Pyetjeve lidhur me atė se ēka e pėrbėn njė amerikan, gjithmonėui kanė ngurruar vajzat si ajo. Ėshtė 11 shtatori dhe pasojat e tij, qė kanė sjellė kėto vajza nė njė situatė tė ngushtė si kjo. Pėr javė tė tėra pas kėtyre sulmeve, vajzat myslimane tė cilat ajo i njihte i hoqėn shamitė. (Sima ėshtė myslimane por nuk mbulohet.) Djemtė i rruan mjekrat e tyre. Tė tjerėt ishin rrahur pse mbanin turban; e nuk ishin fare myslimanė. Babai i saj, punėtor nė njė restaurant firkėsohej se do tė humbte punėn. Nėna e saj frikėsohej tė ecte nė rrobat e tyre tradicionale nga stacioni i metros deri te shtėpia. Ndėrsa shkolla ishte mė e keqja nga tė gjithė. Simas i kujtohet se njėherė deri sa njė profesor pėrkrahte bombardimin e Afganistanit, ajo kishte ngritur dorėn tė thotė diēka pėr fatin e civilėve afganė, ndėrsa ajo ishte pėrqeshur nga shokėt e klasės. Njė mėsues tjetėr tha pėr njė simpatizues tė Talibanit nga Kalifornia, Xhon Vallker Llindin (John Walker Lindh), se kishte rėnė nėn ndikimin e magjisė islame. Sima ishte shtangur. Ajo tha se ‘Islami nuk ėshtė ndonjė shtrigė, ose ndonjė magji’ (. . .).

BURIMI: FRAGMENT NGA NJĖ ARTIKLL I NEW YORK TIMES-it, 7 KORRIK 2002, “BEARING THE WEIGHT OF THE WORLD, BUT NOT ON SUCH NARROW SHOULDERS”, BY SOMINI SENGUPTA (NYT), ORIGNAL 831 WORDS

PYETJET PĖR DISKUTIM

· Cilat tė drejta janė shkelur nė kėtė tregim?

· Ēka do tė mund tė bėnin viktimat e tilla pėr t’i pėrfituar sėrish kėto tė drejta?

· Ēfarė e keni pyetur ju veten pas sulmeve tė 11 shtatorit?

· A mendoni se ngjarjet e 11 shtatorit duhet t’i ndryshojnė tė drejtat e njerėzve?

· Kush vendos se cilat tė drejta aplikohen ndaj njerėzve tė caktuar?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Antiislamizmi: Pasojat e 11 shtatorit 2001
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: problemet e te rinjeve-
Kėrce tek: