FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Rinia kosovare: bombė me sahat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

Rinia kosovare: bombė me sahat Empty
MesazhTitulli: Rinia kosovare: bombė me sahat   Rinia kosovare: bombė me sahat I_icon_minitimeSun 9 Nov - 0:34

Papunėsia e lartė, mungesa e njė perspektive pėr tė ardhmen tek tė rinjtė kosovarė dhe niveli relativisht i ulėt i edukimit shkollor dhe universitar pėrbėjnė njė koktej eksploziv pėr stabilizimin e vendit.Kosova ėshtė njė nga vendet me popullsinė mė te re jo vetėm nė Ballkan, por nė tė gjithė Europėn: gjysma e Kosovarėve ėshtė mė e re se 25 – vjeēar dhe 60% jane poshtė moshės 35 – vjeēare. Kėto shifra pėr tė cilat shtetet Europiane, qė po „mplaken“ sa mė shumė, vetėm mund tė ėndėrrojnė, nuk paraqesin vetėm njė potencial tė rėndėsishėm pėr zhvillimin demokratik dhe ekonomik tė Kosovės, por njėkohėsisht dhe njė faktor tė rrezikshėm pėr stabilizimin, paqen dhe zhvillimin e vendit.

Situata e zymtė ekonomike dhe papunėsia e lartė, qė vitin e fundit tejkaloi rekordin e trishtueshėm tė 60%, ėshtė njė bombė me sahat pėr shoqėrinė kosovare qė mund tė ketė pasoja pėr paqėsimin e gjithė rajonit.
Te ky konkluzion arritėn pjesėmarrėsit e diskusionit me titullin: “ Situata aktuale e rinisė kosovare dhe perspektivat e saj pėr tė ardhmen”, qė u organizua nga ADA (Austrian Development Agency) njė javė mė parė nė Vjenė.

Pėr pjesėn dėrrmuese tė rinisė nė Kosovė ėshtė pothuajse e pamundur tė gjeje njė vend punėsimi. Ky problem pėrfshin dhe absolventėt e universitetit, qė megjithėse me titull akademik vazhdojnė tė jenė te varur nga prindėrit nga ana financiare. Por dhe ata persona fatbardhė qė pas shumė vėshtirėsive ose ndėrmjet lidhjeve qė njohin, arrijnė tė gjejnė njė vend pune, duhen tė kėnaqen me rroga tepėr te ulta.

Shumė kosovarė tė rinjė janė pėr shkak tė njė mungese perspektive pėr tė ardhmen tė frustruar dhe reagojnė nė mėnyra tė ndryshme: njė pjesė mundohet t`i shpetojė gjėndjes pasive dhe pa shpresa ndėrmjet emigracionit nė shtetet perendimore, disa e kalojnė shumicen e kohės me tepricė nė kafene ose me aktivitete tė tjera, ndėrsa nje pjesė shikon nė angazhimin me aktivitete ilegale, mundėsine e vetme pėr tė krijuar standarde tė mira jetese.

Njė rrezik tjetėr i madh, qėndron nė faktin qė shumė tė rinjė tė papunėsuar dhe tė dėshpėruar shumė lehtė mund tė bien viktime e politikaneve ekstremist ose forcave nacionaliste.

Nė njė kohė qė Kosova duhet tė shikoje pėrpara dhe tė investojė gjithė energjine e saj nė demokratizimin dhe modernizimin e vendit, nacionalizmi dhe urrejtja e shprehur kundrejt minoretit serb ėshtė tepėr kontraproduktive pėr stabilizmin e vendit.

Manifestacione nacionalizmi, si ngjarjet e Marsit 2004, dhe aktivitete tė kriminalitetit tė organizuar, si p.sh. tregtija e grave pėr prostitucion, pėrvec aspektit primar moral, kanė dhe pasoja tjera tė rėnda: Bashkimi Europian, vendet perėndimore tė involvuara nė Kosovė dhe organizata internacionale qė janė aktive nė vend, mund tė humbin konfidencen nė lidhje me aftėsinė e shtetit dhe popullit kosovar tė drejtojė njė shtet tė pavarur dhe suvren.

Pėr kėto arsye, punėsimi dhe kanalizimi i duhur i potencialit tė kosiderueshėm tė rinisė kosovare, duhet tė jetė njė prioritet nė agjendėn politike tė Internacionaleve dhe partive politike nė Kosovė. Njė bashkėpunim intensiv midis UNMIKut dhe politikanėve nė Shqiperi dhe Kosovė ėshtė e domosdoshme pėr tė evituar nė kohė konsekuencat fatale qė mund tė krijohen nga papunėsia, si burim i varfėrisė dhe dėshpėrimit, qė nė anen tjetėr mundėsojnė zhvillimin e kriminalitetit dhe ndjenjave ekstremiste nacionale – dy pengesa kryesore pėr demokratizimin dhe paqėsimin e Kosovės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
Rinia kosovare: bombė me sahat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: problemet e te rinjeve-
Kėrce tek: