FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 poezi dashurie 2

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
looney tun

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 26
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

poezi dashurie 2 Empty
MesazhTitulli: poezi dashurie 2   poezi dashurie 2 I_icon_minitimeFri 15 Aug - 11:07

Sikur nje pik shi te perfaqesonte dashurin time ndaj teje..
dhe sikur ti te me pyesje se sa shum te dua?!…
Me beso se vetem shi do te binte.

Prit prit, mos bjer ne gjum,
Se dua te them te dua shum,
Naten e mir e gjum te embel,
Me jep nje puthje e me shih ne enderr.

Perse sonte edhe yjet nuk shkelqejn?
A thua edhe ato mungesen tende e ndjejn.
Te lutem mendo pak ne mua, dhe ne zemren
tende ruaje nje vend per mua. TE DUA


Ah e din cfar dua??? ——————– Ty!!
Ku??? ——————————— Pran meje..!!
Pse??? ——————————- Sepse te dua!!

Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell,
por i lumtur prap nuk jam,
se TY afėr nuk tė kam!


Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s’tė harroj!

***
Njė ditė Zoti po mendonte,
diqka zemrės time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetės mblodhi
dhe pėr zemrėn time vetėm ty tė zgjodhi.

***
Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!

***
Nė mes tė natės po kėrkoj dritė..?
Nė mes tė borės po kėrkoj ngrohtėsi..?
Nė mes tė dimrit po kėrkoj veren..?
Nė mes tė zemrės tėnde s’mund ta gjej vetėn..?

***
Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.

***
Si ndihesh sonte kur afer sme ke?
Si te kalon nata kur mua sme sheh?
Si te rin qeta buzet e tua?
Si te shkon kjo jetti zemer pa mua?

***

O bilbil I bukur shko ku te them un,
Nese e gjen ne gjum puthe nje her nga un,
Nese e gjen te zgjuar thuj,
Se ende nuk e kom harruar……?

***

Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi ???

***

Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar.


Nė zemer me ke hyre, me ēels te kam mbillur , ēelsi eshet tretur , ne zemėr me ke mbetur.

* * *

I ėmbėl dhe i but nė goj kur e fut ,,,

i bardh apo i zi,ngjyra ska rėndėsi,,,

kur ti fort e shtrėngon me gjuh e rrotullon,,,

aromėn e shijon ,,,

Sakėzin kur e kafshon !!!!!!!!!

* * *

O shpirt o shpirt sa te dua se ke dit , ne vendin e takimit pėrher i pari tė kam prit mos mbaj inat pse tash nuk vi , se tash ėshet ndryshe me mua dhe ty .

* * *

Tė deshta ma shum se vetvetėn ti sme kuptove , tani qe u largova , a u gėzove .

* * *

Mos u largo nga Zemra nėse tė largoem nga sytė , mos thuaj jeto nėse nuk jam fati yt ! vazhdo jeto vetėm , mos harro sikur un qė te deshta as kund mos kėrko.

* * *

Vetmin

I vetmuar pskam mbetur ty te kerkoj per ēdo nate sa edhe hėna qenka tretur nga mungsa jote e gjall

* * *

Xhelozia thot

Me duaj mua ose vdis kur nuk e mar me ty snje tjeter te te mos mar , per mua me mi te te shoh te vdekur se sa te marr nje tjeter

* * *

I shkruaj kėto kujtime me lot ne sy se dashurin e par e fitova tradheti.

* * *

Bishti i maces plot me lesh , lexoje mesazhin e mos u qesh

* * *

Me prit sonte se ne erderr do te vij , por mos u humb

* * *

Te kam then mos rri shum ne kujtime se ty te kam fal zemrėn time , te kam then mos derdh lot se tu te dua me sė shumti .

* * *

Fshima lotin mos prito te lutem mos me mundo , ta fali zemren jap jeten pasha besen nuk dua tjeter

* * *

Me harro

Mjaft me me ato veshtrime me lar te qet mos me ngacmo me ndez zjarr ne zemren time me mi fare me harro .

* * *

Syt e tu te zi jan shekuj per mua mos mendo e dashur se ste kam hharrua

* * *

Toka eshet e zez muri eshet i bardh me ty fillova dashurin e parė.

* * *

Me ta dhuru nje lule ti lule je vet , me ta dhuru nje putje ti tranoesh krejt

* * *

E kam nje mednim e sa eshet i thjesht buzėt me ti puth tjeter skisha desht .

* * *

Ruaju nga zjarri ruaju nga bleta ruaju nga ato qe i bejn te verteta

* * *

Zemren ty ta dhurova gjith naten pa ty e kalova per ty un mendova dhe krejt u tranova dashuro mos ja nxerr fundin se per ty e kalli krejt katundin

* * *

Ne damen tende un do te vi anesh do te rri mos ma bjer goten me raki se ta mbushi me lotet e mi

* * *

Dshuria te gėzon dashuria te shkaterron si dashuria smundje nuk egziston

* * *

Mos me puth ashtu pa prituar , ndalu pak ti them dy fjal po e puthi buzėn tende me mall zemren tende vajz

* * *

Jam i ftofet si dimri ne male se ti zemres time veē dhimje i falle plaga ime mbeti e thell sa nje det ti nuk je ajo qe harroesh leht

* * *

Ēdo gjė qe mendoj ,mendoj vetem per ty se ti me je e vetmja Dashuri

* * *

Mendoj ne tė shetitemi naten neper hėn ,diten nuk guxoj naten nuk na lajn .

* * *

Besa e vajzes si era e nates ne fillim te don me ne fund te tradhėton .

* * *

Para se te flej lutem me lot ne sy , zoti tė tė ktheft se smundem pa ty

* * *

Dashuria dam , puthja komedi , vdekja tradheti .

Toka u tha mali u shua dashurin qe kisha kurr per ty nuk u harrua

* * *

Muaji i 8 ėshet muaji ėshet muaji i 8 mos u dashurini me vajzat e qytetit

* * *

Do tė dashuroj dikur do te dashuroj dikend por askend si tash pėr tash dikend

* * *

Pas nje kohe tė shkurt ne prap u takuam po por dashurin e vertet sun e quam

* * *

Sa e gjat eshet nata kur syri loton sidomos kur vuan per ate qe e don

* * *

Dashuri dashuri mos rri kot e kot kėt e lejoi i madhi ” zot ”

* * *

Shijoje jeten se njeher jetohet perjetoje dashurin se vetem nje her dashuroet
Sa mi eshet te jesh i lir, pa brenga e ta marrish ate qe ta don zemra

* * *

Dashuria eshet e embel , rinia eshet e mi , por me mir eshet te jesh djal i lirė

* * *

Shtri duart e dashur eja deri te une mos me le te vuaj se te dua shum

* * *

Isha me shok duke u shetitur kur tė pash ty krejt isha “habitur”

* * *

Mos luaj me fat se jeta nuk eshet e gajt , por gjeje te dashurin e vertet te jesh i lumtur per jetė

* * *

Vajzen qe nuk e dua sdua tė mė flet por atė qe e dua i paraqitem vetė

* * *

Ska me e bukur se jeta ska me e veshtir se vdekja , ska me e ėmbel se dashuria , ska mė e veshtir se tradhetija

* * *

Nese nuk e din se ēėshte Jeta lexoe romanin ” Romeu e Xhulieta ”

* * *

Druri digjet e shkrumoet por e dashura nuk harroet

* * *

Me goj ha me goj pi do te vdes vetem per ty

* * *

Nese je dakort dalim ne piknik , ta dhuroj nje puthje me theks fantastik

* * *

Eja mori dashuri nga majet e larta se po tė presin dy buzėt e ” Arta ”

* * *

Lumi rrjedh bie shi te dua vetem ty

* * *

Kosova e Shqipria ngjyra kuq e zi ata dashuroen sikur une e ti

* * *

Te jesh besnik eshet mirė por ndaj shoqes tradhėtare mos kerko mėshir

* * *

Si tė pranoj e te dal me ty kur nėna te thot ende fėmi

* * *

Nėterrin e erret ne terrin e zi ora 12 - gėzuar ” vitin e ri ”

* * *

Rinia pa dashuri si nėna pa fėmi

* * *

Tė dua me zemer e jo me hajgare se jam i lindur nga nėna shqiptare

* * *

1,2,3, te dua pernime

* * *

Edhe nese vdes hyn nė dhe te zi , ket e-mail ruaje ti

* * *

Frizur moj frizur zemrėn ta kenaq qikave te reja zemrėn po ja plas

* * *

Nė maje te malit frynte stuhia roloin kriesor e luante ” dashuria ”

* * *

E preva gishtin te pragu i shtepis dul gjaku i kuq simbol i dashuris

* * *

Vajzes per hije kurr moss i beso bėhu trim fol e ” kundėrshto ”

* * *

Femrat jan si fluskat e bores qe shkrien ne shuplak te dores

* * *

Bora e par zbret nga majet e malit fjala ste dua del nga fjla e tradhėtarit

* * *

Buka piqet ne shporet , Puthja behet ne krevet .

* * *

Mos i beso vajzes se vajza te rren si ta shoh tjetrin shpinen ta kthen

* * *

1000- i njof , 100- i shof, 10- i mendoj , 1- e dashuroj

* * *

Dashuri dashuri shum zemra i shlatrrove ato qe u deshten kurr si bashkove

* * *

Dashuri moj dashuri kush ta vuri emrin ty per kėt emer te vertet shum te rinj kan dhen jetė

* * *

Ēėshte me e ėmbėl ne ket bote per ēka derdha me shum lotė pa cilen nuk munda te jetoj zemren e saj qe te dashuroj ?…

* * *

Tani shkon rrugės qetė , edhe ben sikur smė sheh por nje gje eshet e vertet ti harrove kush isha dje

* * *

Nje dit shtatori na tha profesori dashuri po ēoni msimin po e lėshoni

* * *

Mallkoj vetėn se besova jeten mua ma helmove kot nė ty u dashurova po meshir u largove.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poezi dashurie 2
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: zbavitje muzik msn etj :: poezi-
Kėrce tek: