FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 kuriozitete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
yllka&ylli
princesh e forumit
princesh e forumit
yllka&ylli

Female
Numri i postimeve : 6
Age : 23
lokacioni : pej
Registration date : 28/04/2008

kuriozitete Empty
MesazhTitulli: kuriozitete   kuriozitete I_icon_minitimeThu 21 Aug - 16:57

KURIOZITETE

Albania Web Site

http://albania.go.cc


---Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.---Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

---Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

---Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.---1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

---Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.---Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000---Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.---Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.---Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.---Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.

---Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

---Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

---Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.---Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.---Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.


---Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.---Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.---DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.---Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

---Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm---Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.---Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.---Peshkaqenėt nuk sėmuren.---Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.---Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.


---Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.---Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

---Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.---Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

---Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.---Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.---Minjtė nuk mund tė vjellin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
kuriozitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: zbavitje muzik msn etj :: kuriozitete-
Kėrce tek: