FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Th!nk – automjet elektrik norvegjez

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.dock
team
team
Mr.dock

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 89
lokacioni : peja
hobi ose puna juaj : xxx
Registration date : 15/06/2008

Th!nk – automjet elektrik norvegjez Empty
MesazhTitulli: Th!nk – automjet elektrik norvegjez   Th!nk – automjet elektrik norvegjez I_icon_minitimeThu 21 Aug - 22:23

Automjeti elektrik norvegjez me njė emėr interesant, Th!nk, do tė fillojė tė shitet nė tregun amerikan qysh nė vitin 2009, pasi qė ėshtė treguar interesim solid pėr tė, ndėrsa qysh kėtė vit ai ėshtė nė shitje nė Zvicėr, Francė dhe nė shtetet skandinave.
Nė Amerikė janė zgjedhur si partnerė prodhuesi gjigant General Electric dhe prodhuesit e litium-jon baterive A123 dhe EnerDet, derisa pėr shitjen e veēantė ėshtė themeluar kompania Th!nk North America. Vitin e ardhshėm fillon tė shitet edhe nė Itali, Gjermani si dhe Britani tė Madhe.
Th!nk – automjet elektrik norvegjez Think10

Th!nk ėshtė diē mė i rėndė se 1.100 kilogramė, mund tė arrijė shpejtėsinė maksimale prej rreth 110 km/h, derisa autonomia me njė mbushje tė baterisė ėshtė rreth 190 kilometra. Mbi planet ambicioze tė prodhuesit flet edhe fakti se ėshtė nė plan edhe modeli i ri me pesė ulėse – Th!nk Ox.

Nė Norvegji kushton rreth 20.000 euro, prandaj besojmė se tek ne nuk do tė kishte shumė blerės tė interesuar, pėrveē tek ata qė janė shumė tė pasur, dhe e bėjnė kėtė pėr punė qejfi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Th!nk – automjet elektrik norvegjez
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: romanca shkenc etj :: shkenc & robotik & teknologji-
Kėrce tek: