FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Nokia, telefonat e se ardhmes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
york

york

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 26
lokacioni : pej
Registration date : 17/06/2008

Nokia, telefonat e se ardhmes Empty
MesazhTitulli: Nokia, telefonat e se ardhmes   Nokia, telefonat e se ardhmes I_icon_minitimeTue 26 Aug - 22:03

Nokia, gjigandi Finlandez i telefonave celulare, qe shume prej nesh jane mesuar ti perdorin cdo dite po pergatitet te hedhe ne treg disa lloje telefonash te rinj. Telefonet e rinj do te kene ndryshime thelbesore teknologjike ne krahasim me paraardhesit. Nokia per te ulur konsumin e energjise ka prodhuar te shtuquajturin Eco Sensor Concept dhe ai do te kete NFC (near field communication) qe eshte nje grup sensoresh diellore qe furnizojne telefonin qe gjithashtu ushqehet kenetikisht (nga levizja) ose nga energjia e nxehtesise se kontaktit. Ekrani likuid eshte zevendesuar me Nanoink nje ekran plastik shume me rezistent se likuidi i perbere me sensore shume te vegjel qe marrin ngjyre nga informacioni. Nokia Eco Sensor pervec sherbimeve qe afrojne paraardhesit e tij do te kete nder te tjera edhe:

Nokia, telefonat e se ardhmes Nokia110


Monitorim
Environmental monitoring
Atmosferik, niveli i gazit, monoksid karboni, nivelin e ozonit etj.
Radiacioni ultraviolet
Sistem drejtimi dhe lajmerimi ne raste katastrofash ne zonen ku qendron
Shendetesia
Personal health
Detektor levizje
Monitor i rrahjeve te zemres
Monitor i nivelit te zhurmave.
Monitorimi i kohes
Weather monitoring
Presioni i ajrit

Matja e lageshtires

Temperature sensor
Lajmerimi per zona te rreziqeve natyrore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nokia, telefonat e se ardhmes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: romanca shkenc etj :: shkenc & robotik & teknologji-
Kėrce tek: