FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 si te krijoj nje radio ne internet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 26
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

si te krijoj nje  radio ne internet Empty
MesazhTitulli: si te krijoj nje radio ne internet   si te krijoj nje  radio ne internet I_icon_minitimeWed 27 Aug - 0:19

Ky tutorial do tu tregoj si te krijoni nje radio ne internet. Eshte si te gjitha radiot e tjerat profesionale por me nje ndryshim qe nuk mund te degjohet ne FM. Per tu krijuar eshte shume e thjesht dhe ju duhen vetėm 10 minuta kohe.

Programet jane te pėrfshira ne paketėn qe mund ta shkarkoni ne fund te ketij postimi.

Le te fillojmė duke instaluar "icecast". Instaloheni dhe klikoni ne "Edit Configuration" tek konfigurimi i menus. Nje file me notepad do te hapet me disa konfigurime te ndryshme.Konfigurimet e mia jane:

Kodi: Seleksiono kodin
<icecast>
<limits>
<clients>100</clients>
<sources>2</sources>
<threadpool>5</threadpool>
<queue-size>524288</queue-size>
<client-timeout>30</client-timeout>
<header-timeout>15</header-timeout>
<source-timeout>10</source-timeout>
<burst-on-connect>1</burst-on-connect>
<burst-size>65535</burst-size>
</limits>

<authentication>
<source-password>fjalekalimi_im</source-password>
<relay-password>fjalekalimi_im</relay-password>
<admin-user>admin</admin-user>
<admin-password>fjalekalimi_im</admin-password>
</authentication>

<hostname>localhost</hostname>
<listen-socket>
<port>8000</port>
</listen-socket>

<fileserve>1</fileserve>


<paths>
<basedir>./</basedir>

<logdir>./logs</logdir>
<webroot>./web</webroot>
<adminroot>./admin</adminroot>
<alias source="/" dest="/status.xsl"/>
</paths>

<logging>
<accesslog>access.log</accesslog>
<errorlog>error.log</errorlog>
<loglevel>4</loglevel> <!-- 4 Debug, 3 Info, 2 Warn, 1 Error -->
<logsize>10000</logsize> <!-- Max size of a logfile -->
</logging>

<security>
<chroot>0</chroot>
</security>
</icecast>


Kopjoni informacionet e mesiperme duke ndryshuar "fjalėkalimi_im" ne nje tuajin. Pasi ta keni bere kete shpėtoheni keto konfigurime dhe mbylleni dritaren. Kliko tek butoni "Start Server" dhe lista do te popullohet me disa informacione si keto ne foto:

[img]http://www.lirenti.com/host/f/img/c/icecast-1.png/img]Serveri juaj eshte gati qe dėgjuesit te lidhen por akoma nuk keni asnje muzike ne sfond! Instaloni oddcast qe gjendet ne paken ne fund te kėtij postimi dhe hapni Winamp. Nqs nuk e keni te instaluar winamp mund ta gjeni gjithashtu bashke me dy programet e tjere. Po thoshim qe te hapni Winamp, dhe te shkoni tek "DSP/Effect" nen preferenca dhe te klikoni mbi DSP v3. Ju do te shikoni dritaren e Oddcast qe do te hapet me te tille pamje:Klikoni mbi "Add encoder" dhe nje encoder i ri do te shtohet ne listen e mėposhtme. Klikoni mbi ate dhe zgjidhni konfigurimet (configure). Nje dritare dialoguese do te hapet ku do ju kėrkoje informacionet te ndryshme. Per tipin encoder zgjidhni "Ogg Vorbis" (ose mp3 nqs jeni ne dyshim) pasi kjo do ju beje stream ne Vorbis. Pasi shume veta nuk mund ti kene keto codecs dhe mund te krijoj probleme.

Per cilesine mund te vendosni -2 pasi eshte e ulet, duke ju dhene ju 30kbps bitrate, por shume cilesore per kete pune qe na duhet ne kete rast. Mund te beni eksperimente me 0 ose 2, pasi te shkoni tek 6 mund te mbingarkohet shume.

Per "Server IP" vendosni IP e serverit tuaj qe keni ne Icecast (eshte localhost nqs jeni nga kompjuteri i dhomes tuaj). "Server Port" eshte ajo qe vendoset siper ne konfigurim 8000 nqs keni kopjuar infot siper dhe "Encoder Password" eshte fjalekalimi qe zgjodhet siper. Nqs keni upstream te ulet mund te zgjidhni "mono".

Klikoni OK dhe me pass "Connect". Nqs i keni bere te gjitha gjerat siē duhej do te shikoni lidhjen me Icecast dhe nisjen e streaming si kjo ne figure:Nqs doni te beni prezantime apo te flisni gjate transmetimit ju duhet te klikoni mbi Live Recording. Kjo gje do te transmetoj ēfarėdo te flitet ne mikrofonin e lidhur me kompjuterin tuaj.

Source Level Stats nen Icecast do te tregoje nivelin e trasmetimit tuaj, diēka si kjo ne foto.

Tani gjithēka eshte gati, mjafton ti jepni link http://[IP_TUAJ_KETU]:8000/stream.ogg njereze qe deshironi te lidhet dhe te degjoj radion tuaj.


http://www.lirenti.com/viewtopic.php?f=14&t=3085&p=33667&hilit=si+te+krijoj+radio#p33667 duhet te regjistroheni qe ta merni programin me par
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://pejacity.albanianforum.net
 
si te krijoj nje radio ne internet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: sondazhe .te ndryshme etj :: te ndryshme-
Kėrce tek: