FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dieta mesdhetare mund tė parandalojė diabetin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 25
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

MesazhTitulli: Dieta mesdhetare mund tė parandalojė diabetin   Fri 15 Aug - 9:39

Tė paktėn ky ėhstė rezultati i njė studimi tė kryer te mbi 14 mijė spanjollė qė janė intervistuar rreth sjellve tė tyre ushqimore dhe janė ndjekur pėr 4 vjet dhe si pėrfundim kanė vlerėsuar kushtet e tyre shėndetėsore nė lidhje me dietėn. Rezultatet e publikuara nė “British Medical Journal” kanė treguar se vullnetarėt qė kishin ndjekur njė dietė tipike mesdhetare kishin 83% mė pak risk qė tė shfaqnin diabet. Studimi ka marrė spunto nga teoria tashmė e vėrtetuar, se njė rregjim ushqimor mesdhetar i karakterizuar nga frutat, perimetm vaji i ullirit, makarona dhe peshku, tė shoqėruar nga njė gotė verė e kuqe, ndihmon tė jetohet mė gjatė dhe tė mbahen larg njė numėr i madh sėmundjesh, sidomos ato qė lidhen me sistemin kardiovaskular. Studiuesit janė pėrqendruar nė lidhjen e mundshme qė ekziston mes dietės mesdhetare dhe shfaqjen sė diabetit tip 1 dhe atij tip 2 dhe kanė marrė nė studim 14.000 burra dhe gra tė moshave tė ndryshme, qė sipas preferencave tė tyre nė lidhje me dietėn mesdhetare, u ndanė nė tre grupe dhe janė ndjekur pėr 4 vjet.Eskperimenti ka konfirmuar rolin dobiprurės qė ka dieta mesdhetare, por shkencėtarėt kanė parlajėmruar njė stduim tė ri qė do tė kryhet nė njė kampion mė tė gjerė popullate dhe pėr njė periudhė mė tė gjatė kohe.Nėse doni tė merrni mė shumė informacion pėr sėmundje tė caktuara apo doni tė komunikoni me mjekė specialistė, mund tė kontaktoni me ne nėpėrmjet letrave ose postės elektronike nė adresat e mėposhtme:
Adresa: Rr. “Jordan Misja” (prapa shkollės “Harry Fulltz”), pallati 1, kati 2, Tiranė.
Tel.00355 4 273 207|08|09
E-mail:panorama_shendet@yahoo.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://pejacity.albanianforum.net
 
Dieta mesdhetare mund tė parandalojė diabetin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shėndetsi :: shendetsi-
Kėrce tek: