FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 tregimi ilustrues pj 3

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
looney tun

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 26
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

tregimi ilustrues pj 3 Empty
MesazhTitulli: tregimi ilustrues pj 3   tregimi ilustrues pj 3 I_icon_minitimeSat 8 Nov - 0:28

Duke vdekur nga uria nė Tokėn e Suficitit”. Kur dėshtuan tė mbjellat dhe nuk kishte punė, fshatarėt e Mundiarit filluan tė kėrkojnė ushqim nė xhungėl. Por nuk gjetėn asnjė ushqim, ata gjetėn vetėm bar. Kėshtu, shumica e 60 familjeve e kaluan verėn duke ngrėnė sama – ushqim i cili pėrdoret zakonisht pėr tė ushqyer bagėtinė. Por, meqenėse njerėzit nuk janė tė krijuar pėr tė ngrėnė bar, fshatarėt filluan shumė shpejt ta humbin shėndetin dhe u dobėsuan shumė. Ata ankoheshin pėr shterėzim dhe plogėshti. Dhe nė fund, filluan edhe tė vdesin. Njė fshatar, Murari, shikoi tėrė familjen e tij duke vdekur ngadalė. Fillimisht vdiq babai i tij Ganpati, e pastaj edhe gruaja e tij Bordi. Katėr ditė mė vonė, ai humbi edhe vajzėn e tij. Nė kėtė pjesė tė Indinė sė brendshme veriore, e cila dikur ishte e mbuluar nga pyjet e gjelbra, kurse tani e mbuluar nga thatėsia, tregimi ėshtė i njėjtė. Gjatė dy mujave tė kaluar, mė shume 40 persona tė fisit Saharija (Sahariya) kanė vdekur nga uria. Afėr 60 milion tonė grurė tė tepėrt, ėshtė duke u mbajtur nė depot e qeverisė. Sipas ēfarėdo standardi, kjo tepricė paraqet njė mal tė madh me ushqim. Pėr fat tė keq, aspak nga kjo sasi e tepricave nuk arriti nė fshatin Mundiar, ose nė ndonjė fshat tjerėr tė largėt nė pjesėt e thella tė Rajasthanit juglindor.

Zyrtarisht, nė Indi askush nuk vdes nga uria. Sipas sistemit publik pėr distribuimin e ushqimit, fshatarėt qė gjenden nėn nivelin e caktuar tė varfėrisė, kanė tė drejtė pėr kartelat ushqimore, tė cilat u mundėsojnė atyre blerjen e drithėrave tė subvencionura, nėpėr dyqanet shtetėrore. Por, nė Bhoyal dhe vendet tjera ky sistem ka dėshtuar. Sarapanqi lokal (udhėheqėsi i fshatit), ashtu siē treguan fshatarėt, ua ka shpėrndarė kartelat e ushqimit tė gjithė miqve dhe pjesėtarėve tė fisit tė tij. Ai, po ashtu ka shėnuar emrat e tė gjitha vejushave qė kanė tė drejtė pėr pension shtetėror. Kurse, nė anėn tjetėr, pronarėt e dyqaneve shtetėrore refuzuan t’ua shesin drithėrat e lira sahariasve tė largėt dhe i shitėn ato nė tregun e zi. Kur saharijasit filluan tė vdesin, pronarėt e dyqaneve i plotėsuan kartelat e tyre, duke u munduar ta mbulojnė marrinė e bėrėe. Niveli i ushqimit tė pamjaftueshėm nė Indi – shtet me mė shumė se 1 bilion njerėz – ėshtė ndėr mė tė lartit nė botė. Pėrafėrsisht, gjysma e fėmijėve tė Indisė marrin ushqim tė pamjaftueshėm, derisa 50% e grave tė Indisė vuajnė nga anemia. Por megjithėkėtė, shumica e drithėrave tė tepėrta tė Indisė ose hidhen ose atė e hanė minjtė. Nė Indi, mė sė shumti vuajnė ata tė cilėt gjenden nė fund tė sistemit hierarkik tė kastave. Gjithashtu, komunietet fisnore qė pėrbėjnė afėr 30% tė popullsisė sė distriktit tė Baranit (Baran), janė viktima tė padrejtėsisė historike. Para pavarėsisė sė vitit 1947, saharijasit kanė mbijetuar nga gjuetia dhe rritja e bagėtive. Pas pavarėsisė, zyrtarėt i larguan ata nga xhungla dhe e konfiskuan tokėn e tyre. Saharijasit janė detyruar tė kėrkojnė punė si bujq. Kur tė mbjellat dėshtuan kėtė verė, ata nuk patėn punė, kėshtu qė nuk patėn as ushqim pėr tė ngrėnė.

Njė grua 50 vjeēare e cila pėrgatiste darkėn e saj prej samas – farė e barit tė egėr, tha: “Politikanėt nuk janė tė interesuar pėr ne”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
tregimi ilustrues pj 3
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: problemet e te rinjeve-
Kėrce tek: